➡ Sen jest jednym z tych oczywistych stanów czynnościowych ośrodkowego układu nerwowego, które wykonujemy z tzw. automatu, nie zastanawiając się nad nim zbyt wiele. Naszym zdaniem warto przyjrzeć się temu ciekawemu mechanizmowi nieco bliżej, zwłaszcza pod kątem wpływu na samopoczucie, zdrowie i postępy na treningach.

➡ Czy wiesz, że istnieje liniowa zależność pomiędzy czasem snu a markerem otyłości u osób nieaktywnych fizycznie? A co powiesz na fakt, że niedobór snu kumuluje się, przyczyniając się m.in. do nietolerancji węglowodanów i zwiększenia poziomu tkanki tłuszczowej? Nie wspominamy o tym, że dla przemęczonego organizmu, budowanie mięśni nigdy nie będzie nadrzędnym celem. Dodatkowa masa mięśniowa oznacza przecież dodatkowe zużycie energii. Skoro brakuje energii to… właściwie po co jeszcze pogarszać sytuację? Jeżeli lokomotywa nie jest w stanie porządnie ruszyć, to dopięcie wagonów tym bardziej nie pomoże! Prawdopodobnie jeszcze nie zdążyłeś się nad tym zastanowić, ale pomyśl tylko, czy nie jest to, aby również Twój problem? Dlatego nawet, gdy stosujemy restrykcyjną dietę i ciężko trenujemy, niedobór snu może naprawdę bardzo mocno przyczyniać się do tłumienia efektów naszej ciężkiej pracy…

➡ Sen ma ogromny wpływ na metabolizm węglowodanów i procentową zawartość tkanki tłuszczowej. Dług snu bardzo niekorzystnie oddziałuje na tolerancję glukozy, a także na równowagę hormonalną naszego organizmu.

➡ Deficyt pojawia się wtedy gdy śpimy mniej, niż wymaga tego nasz organizm. Osoby starsze mają większą odporność na negatywne skutki braku snu, natomiast dzieci i młodzież są bardziej podatne na ten aspekt. Deficyt snu prowadzi do nagromadzenia długu. Trudno odpowiedzieć na pytanie jak bardzo może on urosnąć, ale istnieją hipotezy, że może osiągnąć nawet setki godzin! Wiecznie niewyspany? Może czas zacząć spłacać dług.

➡ Każdy z nas jest inny i potrzebuje innej ilości snu. Jeśli potrzebujesz 8 godzin snu, aby maksymalnie się zregenerować, a dostarczasz 6, to gromadzisz 2 godziny długu do spłacenia każdego dnia. Jeżeli postępujesz tak przez tydzień – masz aż 14 godzin deficytu snu! To tylko przykład! Na pewno wśród Was znajdą się też osoby, które po szybkiej kalkulacji stwierdzą, że ich dług jest o wiele większy.

➡ Jedynym sposobem, aby go spłacić, jest dłuższy sen. Na szczęście skutki porządnego wypoczynku stają się odczuwalne dość szybko. Najlepiej zacząć od dodania jednej godziny dziennie do codziennego snu, aż dług zostanie spłacony. Jeżeli kumulacja była duża, to może zająć trochę czasu zanim wrócimy do stanu sprzed zaciągnięcia „sennego” kredytu

☑️Podsumowując – jeżeli zależy Ci na poprawie zdrowia, samopoczucia i sylwetki musisz szczególnie zadbać o jakość swojego snu. Dietę i trening zostaw w naszych rękach! Jeżeli potrzebujesz uszytych na miarę planów dietetycznych i treningowych – napisz do nas. Poradzimy sobie z każdym przypadkiem (nawet tym najbardziej niewyspanym).

EAT
SLEEP
TRAIN
REPEAT!
Prościej się nie da!

Źródła:
1 Sheen, A. Clinical study of the month. Does chronic sleep deprivation predispose to metabolic syndrome? Rev Med Liege. 1999; 54(11): 898-900.
2 Spiegel, K., et al. Impact of sleep debt on metabolic and endocrine function. Lancet. 1999; 354(9188): 1435-9.
3 VanHelder, T and Radomski, M. Sleep deprivation and the effect on exercise performance. Sports Med. 1989; 7(4): 235-247.
4 VanHelder, T., et al. Effects of sleep deprivation and exercise on glucose tolerance. Aviat Space Environ Med. 1993; 64(6): 487-492.
5 Vorona, R., et al. Overweight and obese patients in a primary care population report less sleep than patients with a normal body mass index. Arch Intern Med. 2005; 165(1): 25-30.

Iron NationProjekt mitco.pl